تبلیغات
سفر به موفقیت - وقتی كه زندگی كسل‌كننده می‌شود
به سوی موفقیت

وقتی كه زندگی كسل‌كننده می‌شود

پنجشنبه 21 مرداد 1389 05:46 ب.ظ

نویسنده : سعیده رسولی

یكنواختی، شاید در زندگی نظم خاصی را به همراه بیاورد، اما خسته‌كننده و كسالت‌‌آور است و كمتر كسی پیدا می‌شود به دنبال یكنواختی ممتد باشد، حتی اگر همه چیز در زندگی خوب ولی یكنواخت باشد، بعد از مدتی كسالت‌‌آور خواهد شد. فرض كنید غذای مورد علاقه‌تان را به مدت چند روز پشت سر هم و بدون تنوع بخورید. مسلما از آن زده خواهید شد. پس تنوع یكی از ملزومات زندگی بشر است و اگر علاقه به ایجاد تنوع نبود، شاید بسیاری از كشف‌ها

 

تنوع در زندگی شخصی

برای این‌كه بتوانیم در زندگی شخصی خود تنوع ایجاد كنیم، می‌توانیم از چند راه استفاده كنیم: 1- تنوع در كارهای روزمره: شما می‌توانید براحتی كارهای روزمره خود را متنوع كنید مثلا مسیری كه هر روز از آن به محل كار می‌روید را هر چند وقت یك‌بار عوض كنید. در كار خود خلاق باشید و تا آنجا كه دستتان باز است، تنوع ایجاد نمایید. مثلا شما می‌توانید در چیدمان وسایل روی میزتان تنوع ایجاد كنید و هر چند وقت یك‌بار آن را تغییر دهید. تهیه یك خودكار یا یك لیوان جدید هم می‌تواند یك تنوع باشد به جای این‌كه همیشه از یك خودكار و یك لیوان مخصوص استفاده كنید می‌توانید آن را تغییر دهید و هزاران راه دیگر برای ایجاد تنوع در كارهای روزمره كه می‌توانید با كمی‌فكر كردن آنها را بیابید. و اختراعات بشر شكل نمی‌گرفت و احتیاجی به تغییر در انسان اولیه به وجود نمی‌آمد.

2- تنوع در فعالیت‌های جانبی: كتاب خواندن، ورزش كردن، گوش دادن به موسیقی و فعالیت‌های هنری هر كدام دنیایی از تنوع هستند كه می‌توانند اوقات خالی شما را سرشار از تنوع و هیجان كنند.

3- ظاهر: شما از طریق تغییر در آرایش موها، پوشیدن لباس‌های متنوع و ... نیز می‌توانید یك تنوع عظیم برای خود و دیگران ایجاد كنید چرا كه ظاهر شما هم برای خودتان است و هم دیگران آن را می‌بینند.

4- ارتباطات: گاهی ارتباطات، بسیار یكنواخت و محدود به یك عده خاص می‌شود در حالی كه ارتباطات شما می‌تواند بسیار گسترده، سالم، مختصر و مفید باشد. یك انسان موفق در ارتباطات باید روز به روز بر دوستان خوبش بیفزاید و از دوستان بدش بكاهد. اگر بنشینید و دوستان خوبتان را كه شاید ماه‌ها یا سال‌ها با آنها تماس نگرفته‌اید به خاطر بیاورید، خواهید دید ارتباطات شما نیز می‌تواند گسترده‌تر شود. دیدار اقوام و فامیل از مادر بزرگ و پدربزرگ‌ها گرفته تا بقیه اقوام نیز خالی از تنوع و لطف نیست.

تنوع در زندگی زناشویی

1- رعایت تنوع شخصی: اگر ما بتوانیم تنوع شخصی خود را حفظ كنیم و آن را با همسرمان شریك شویم، می‌توانیم زندگی را از آنچه هست متنوع‌تر كنیم. درضمن باید همسرمان را هم در ایجاد تنوع شخصی‌اش كمك و تشویق كنیم تا او نیز ایجاد تنوع را در زندگی شخصی‌اش بیاموزد.

2- تنوع در خانه: تغذیه، خود می‌تواند یكی از متنوع‌ترین مسائل زندگی باشد. مرد خانه می‌تواند مواد اولیه جدیدی برای غذا تهیه كند. مثلا اگر برای خرید مواد غذایی می‌رود و كالای جدیدی می‌بیند، می‌تواند آن را تهیه كند و زن خانه نیز می‌تواند با دستیابی به دستورات جدید آشپزی در تغذیه خانواده ایجاد تنوع كند. ما هزاران غذا در دنیا داریم كه هر فردی با هر ضایقه‌ای می‌تواند حداقل از نصف این غذا‌ها لذت ببرد.

كتاب خواندن، ورزش كردن، گوش دادن به موسیقی و فعالیت‌های هنری هر كدام دنیایی از تنوع هستند كه می‌توانند اوقات خالی شما را سرشار از تنوع و هیجان كنند

كارهای خانه نیز می‌تواند باعث تنوع میان زن و شوهر شود. بعد از تقسیم كار در خانه می‌توانید هر چند وقت یك‌بار كارها را با هم تعویض كنید تا در كارهای خانه نیز تنوع ایجاد كنید و در هفته هر كدام از زن و مرد یك روز را به استراحت بپردازند و دیگری كارهای خانه را انجام دهد. تا یك نفر خسته نشود و خانه برای یك نفر محل كار و برای یك نفر محل استراحت نباشد بلكه برای هر دو محلی آرام و مفرح شود.

تغییر در دكوراسیون خانه نیز می‌تواند به میزان قابل ملاحظه ای در ایجاد تنوع سهم داشته باشد. از تغییر جای یك صندلی گرفته تا تغییر اتاق‌ها با هم. گذاشتن گل در گلدان‌ها و تهیه گلدان‌های آپارتمانی نیز می‌تواند روحیه شما و همسرتان را عوض كند.

3- خلاقیت در رابطه زناشویی: در رابطه خود با همسرتان خلاقیت داشته باشید و تنوع ایجاد كنید. به طور مثال واژه‌های محبت‌آمیز را از گفتار خود حذف نكنید. این واژه‌ها واژه‌های هیجان انگیزی هستند. هر چند وقت یك‌بار همسرتان را با یك پسوند یا پیشوند مثل عزیزم و... صدا بزنید. اگر مهارتی دارید، به همسرتان نیز بیاموزید. همین لحظات آموزش می‌تواند یك تنوع در رابطه تان باشد. روزهای تولد و سالگرد ازدواج را از دست ندهید چرا كه این روزها بهترین فرصت برای ایجاد یك تنوع حسابی در بین روزهای یكنواخت زندگی است.

هر چند وقت یك‌بار به مدت یكی دو روز از همدیگر دور باشید تا دلتان برای هم تنگ شود و قدر همدیگر را بیشتر بدانید. مثلا می‌توانید برای یكی دو روز به خانه پدری خود بروید (با این‌كه فرهنگ این كار هنوز در خانواده‌های ما جا نیفتاده است، اما باید گفت یكی از موثرترین راه‌ها برای بهبود روابط زناشویی است.)

4- رسیدگی به ظاهر خود : ظاهر زیبا و آراسته و تمیز و لباس زیبا و خوشبو یكی از مهم‌ترین مسائل در زندگی زناشویی است كه هم برای زن و هم برای مرد مهم است و ایجاد تنوع در لباس و آرایش می‌تواند به زندگی زناشویی رنگ و بو ببخشد.

5- برنامه‌ریزی برای تفریح و سرگرمی‌: به دلیل مشغله‌های زیاد خانواده‌ها و كمبود زمان و امكانات اقتصادی و... روز به روز از سفرها و تفریح‌های خانواده‌ها كم می‌شود، اما نباید بگذاریم شرایط محیطی بر ما غلبه كند و با برنامه‌ریزی و مدیریت اوقات فراغت خانواده لحظاتی شاد و آرامش‌بخش بیافرینیم. رفتن به یك سفر كوتاه یا یك گردش در طبیعت آنچنان وقت یا هزینه گزافی از شما نمی‌گیرد.

پیشرفت، تنوعی بزرگ

پیشرفت در زندگی انواع مختلف دارد كه می‌توان به چند نمونه از آن اشاره كرد :

1- پیشرفت مالی: پولدار شدن هدف خیلی از افراد جامعه در زندگی است، اما باید دانست این پیشرفت گاهی به جای این‌كه مایه آرامش خانواده باشد، برعكس عمل می‌كند و باعث دوری اعضای خانواده از هم می‌شود. باید سعی كنیم پیشرفت مالی در خدمت ایجاد آرامش خانواده شود و پول در خدمت خانواده باشد نه برعكس آن. پس پیشرفت مالی اگر صحیح به كار گرفته شود، می‌تواند به ایجاد تنوع كمك كند.

2- پیشرفت تحصیلی : پیشرفت تحصیلی و گذراندن مقاطع مختلف تحصیلی نیز خود سرشار از تنوع و هیجان است كه نه تنها در زمینه تنوع در زندگی شخصی بلكه در زندگی زناشویی نیز تاثیرگذار است. به این صورت كه هر چه علم و دانسته‌های ما بیشتر می‌شود، باید بهتر زندگی كردن و راه‌های دستیابی به آرامش را بیاموزیم.

3- پیشرفت اخلاقی و رفتاری: ما باید همواره رو به كمال قدم برداریم و نقاط ضعف و قوت خود را بیابیم و در رفع نقاط منفی و تقویت نقاط مثبت بكوشیم. تغییر همراه با تنوع است و وقتی این تغییر مثبت در رفتار و اخلاق ما رخ دهد، حتما در زندگی شخصی و زناشویی ما نیز تنوعی مثبت ایجاد می‌كند.

4- پیشرفت در سلامت و زیبایی: با رسیدگی به سلامت خود و خانواده و بهبود در تغذیه و رعایت روش‌های سالم زیستن و حذف تدریجی عادات غلط و ایجاد عادت‌های صحیح و ورزش كردن، شما می‌توانید روز به روز سلامت بیشتری به دست بیاورید. خوب است بدانید وقتی شما سالم و تندرست باشید از اندام متناسب، پوست و مویی زیبا و روح و روانی سالم نیز برخوردارید كه خود می‌تواند یك رضایت ضمنی از زندگی در شما به وجود بیاورد این مساله باعث تنوع در زندگی شما نیز می‌شود چرا كه روز به روز روش‌های درباره سالم زیستن می‌آموزید و به كار می‌برید.

آموختن، تنوعی بزرگ

اگر لذت آموختن چیزی كه دوست دارید را علاوه بر چیزهایی كه موظفید بیاموزید تجربه كرده باشید، هیچ‌گاه دست از آموختن بر نخواهید داشت. خوشبختانه دنیای آموختن، آنقدر وسیع است كه شما با همین یك مورد می‌توانید تمام عمر، زندگی متنوعی داشته باشید. آموختن حرفه‌های مختلف، هنر‌های متفاوت،‌ ورزش‌های متنوع، زبان‌ها و مهارت‌های بسیار زیادی كه می‌توان با آموختن آنها زندگی بهتری داشت و از آموختن لذت برد.

به یاد داشته باشید برای این‌كه از آموختن خسته نشوید، از این شاخه به آن شاخه نپرید. استعداد خود را بیابید و آن را پیگیری كنید، خود را خسته نكنید و از همه ابعاد زندگی لذت ببرید نه تنها از چیزی كه در حال آموختن آن هستید، آهسته و پیوسته پیش روید نه به طور مقطعی. در این صورت از چیزی كه در حال آموختن آن هستید لذت خواهید برد و از تنوعی كه آموختن دارد احساس آرامش خواهید كرد.

طبیعت، تنوعی از یاد رفته

وقتی یكنواختی زندگی و كار به شما فشار می‌آورد، به كوه، جنگل، رودخانه، دریا و حتی كویر بروید و لحظاتی را با طبیعت باشید تا ببینید كه مظهر تنوع طبیعت است كه حتی با انقراض انواع مختلف گیاهان و حیوانات و تغییراتی كه بشر در محیط زیست داده است هنوز هم سرشار از تنوع است و می‌تواند به شما در رفع یكنواختی زندگیتان كمك كند و آرامشی به شما دهد تا با انرژی دوباره به زندگی باز گردید.

شما حتی می‌توانید با گذاشتن چند گلدان یا تهیه یك آكواریوم كوچك یا نگهداری یك پرنده، طبیعت را به خانه خود دعوت كنید و زندگی‌تان را با دست طبیعت از چنگال یكنواختی برهانید
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: چهارشنبه 10 شهریور 1389 03:11 ب.ظ